46 dagen van 7 tot 13 verhoogde, welk laatste bedrag op den 1 October van dat jaar er voor besteed werd; De oorzaak van deze rijzing was de aanzienlijke verzending naar Frankrijk, waar onderscheiden zeehavens voor den invoer van Jenever waren opengesteld; de reden hiervan was (zoo als men zeide) de hooge prijs van den Brandewijn, die in Holland 30 kostte; men voegde hierbij dat dit niet alleen de oorzaak der rijzing was, maar ook omdat de Jenever naar de Fransche West-Indien werd verzonden, vermits men had opgemerkt dat de slaven aldaar, bij het drinken van Jenever, meer gezond bleven dan bij dat van andere sterke dranken. Deze zoo aanzienlijk verhoogde prijzen gaven aanleiding tot sterken aanbouw van nieuwe branderijen of vergrooting van bestaande; stichting van nieuwe ruwmolens en het be steden van hooge prijzen voor te koop komende branderijen en molcn-portiën. Voor branderijen met twee ketels, werd 5000 it 6000 meer besteed dan vóór weinige weken, zijnde in de maand October twee branderijen verkocht, de eene zonder woonhuis en zonder molen-portiën voor ƒ16000,, de andore met eene middelmatige woning en eene molen portie voor 22000. Een zes en twintigste aandeel in een molen werd almede voor 500 a 700 hoogcr verkocht dan weinige weken geledennaardien voor zulk een aandeel in den molen de Zuid f 1700, in den molen de Ploeg f 1710 en in den molen de Kameel f 2000 besteed werd, opmerkelijk is hierbijdat onder do aandeeien in den molen de Zuid tegen deze prijzen verkocht, er een was dat door den verkooper ruim twintig jaren geleden voor 130 was aangekocht. Bij het stijgen der prijzen van den Moutwijn verhoogden de prijzen der Granen zeer weinig, waardoor de winsten der Branders buitengewoon hoog waren, daar men konde bere kenen dat de Moutwijn voor 6% a 7 werd gestookt: vermits de prijs van de gedroogde Rogge van 160 pond was

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 118