18 in het sterrebeeld de Kreeft en in October vroeg vóór Zons opgang zigtbaar. VENUS. De planeet Venus vertoont zich in het laatst der maand April des avonds; in Mei in het sterrebeeld de Slier; blijft gedurende de maanden Junij, Julij en Augustus des avonds zigtbaar en is in September des avonds in de sterrebeelden de Maagd en de Weegschaal; is in October, kort na zonsondergang, in den Scorpioen en in November des avonds in den Schutter te vinden. MARS. De planeet Mars is in de maanden Januarij, Februarij en Maart omstreeks middernacht, in cerstgemelde maand in bet sterrebeeld de Weegschaalzigtbaar; in April komt zij ten 10ure op be vindt zich in Mei aan den oostelijken hemelis in Junij, Julij en Augustus des avonds waar te nemenkomt in September in het sterrebeeld de Scorpioen; in October in het zuidwesten, in den Schutterin November in den Steenbok en blijft ook in December des avonds zigtbaar. JUPITER. De planeet Jupiter vertoont zich in do maand Januarij, vóór middernacht hoog in het zuiden, in het sterrebeeld de Ram; is in Februarij en Maart des avonds zigtbaar; in April in het westen; in Julij en Augustus is zij vroeg in den morgen in het sterrebeeld de Stier Waar te nemen; in September en October des avonds in dat sterrebeeld en blijft ook in November en December zigtbaar. SATURNUS. De planeet Saturnus is in de maand Januarij in het zuidoosten, in het sterrebeeld de Kreeft; is in Februarij en Maart des avonds waar te nemen; bevindt zich in Mei in het zuidwesten; is in Junij des avonds zigtbaar en in Augustus en September vroeg in den morgen, in laatstgemelde maand in den Kreeft; in October komt zij te middernacht op en vertoont zich in November en December des avonds aan den hemel.

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 18