2" 1407. Werden do Schiedamsche poorters gelijk die der andere omliggende steden door Graaf Willem ter dubbele lieirvaart beschreven 0111 de stad Gorinchem, welke door den Heer van Arkel belegerd was, te ontzetten; volgens rekening van Philips van den Dorp, Thesaurier van Holland, sedert den 1 Maart 1406, Stilo curiatot 19 Junij 1408, fol. 168 verso: Item enen bode gesent ts Gravensanile ende tot Ylairdinge, dat sii dubbelde heirvairt geboden. En fol. 173 verso: Item enen bode gosent tot Delf, Schiedam, Ylairdinge, ts Gravensande ende allen ridderen, knapen ende leenmannen dair ontrent geseten, dat si ts Diinxdage na grote Vastenavont naist comende tot Woudrichem trecken souden bi miinen Heere, of dengenen die hi dair scikken sal. Maar welke heirvaart do poorters van Schiedam door geld schijnen afgekocht te hebben en niet te zijn opgetrokken; hebbende zij hun dienst aanbesteed en zijnde tegen betaling van soldijgeld naar huis gekeerd. De Graaf meende in dezen tijd misleid te worden wegens zijne inkomsten, die de balliuwen en schouten voor hem invor derden, hij vond goed verscheiden balliuw-, rentmeester- en schoutschappen te verpachtengelijk dan in dit jaar hot bal- liuwschap van Schiedam verpacht werd voor 81 13 Schel lingen en 4 Deniers, als blijkt bij een extract van do rekening door Philips van den Dorp ingeleverd op den 10 Junij 1408. Begin der erfgrafelijke bediening, VIIId. bl. 124. 1408. Op Lieve Vrouwe geboortedag nomen schout, schepenen en raden van Botterdam in hunne bescherming de Zusteren van Penitentie en verleenen eenige vrijheden, en staan haar toe het bewonen van zekere huizingen, onder voorwaarde dat, zoo zij niet bewoond werden door voorzegde Zusteren, de steden Delft en Schiedam binnen het jaar daarna die huizingen mogten doen bezetten en bewonen door goede

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 74