melclo steden aangenomen hebben. Deze schuldbekentenis was gegeven in 's Hage den 8 van Louwmaand van dit jaar. Gnuthoeve, Chron., fol. 438. Daags na Sacramentsdag, den 5 van Wiedemaand luidde men te Schiedam, de klokken, over den dood van Hertog Willem van Beheren, Graaf van Holland. M. S. be schrijving van Schiedam, bl. 83 verso. Den 17 van dezelfde maand werd Jacoba van Beheren voor Gravin van Holland aldaar uitgeroepen. Ibidem, bl. 83 verso. Den 19 van Hooimaand was er een algemcene heirvaart tegen de broeders Jan van Egmond en Willem van Yssel stein, en naar de stad Ysselstein. De poorters der meeste Hollandsche en West-Friessche steden trokken in aanzien lijken getale voor Ysselstein, hetgeen eerlang overging aan Gravin Jacoba. Veklenaar, bl. 110. Don 24 van Herfstmaand geven schout, schepenen en raden van Schiedam aan Daniel van Mathenesse de Broers- vost in erfpacht, tegen tien Ponden Hollandsch in het jaar. Handvesten van Schiedam, N. XCVIII. Op de staatsvergadering van alle de Hollandsche stéden, te Schoonhoven werd het verzoek van Jan van Beheren, Bisschop van Luik, om als voogd van Jacoba van Beheren aangenomen te worden, niet ingewilligd, maar hij, Bisschop van Luik, bekwam het jaar daarna van den Keizer van Duilschland brieven van Investiture als Graaf, onaangozien Holland onder Duitschland niet behoort. M. S. beschrij ving van Schiedam, bl. 83 verso. Ook vindt men dat in dit jaar eene staatsvergadering te Schiedam gehouden is.

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 77