7 Ic nemen; maar Gravin Jacoba bezette de steden Delft, Schiedam en Gouda met krijgsvolk, waardoor vele gevech ten veroorzaakt werden om welke onheilen voor te komen eene bijeenkomst werd gehouden binnen Workumalwaar een verdrag op St. Andriesdag getroffen werd. 1419. In Sprokkelmaand was de staatsvergadering van alle edelen grooto en kleine steden van Holland, te Geertruidenberg vergaderd, (even als zij in den jare 1417 te Schoonhoven en in Januarius te Woudrichem was bijeengeweest)te welenover de acte van verzoening tusschen Jax van Ueije- nr.x en Gravin Jacoba uitgewerkt door de bemiddeling van Philips van Boi'RGONniE haar Neefwaardoor hij voor zich- zelven den weg baande om Gravin Jacoba van Beijeiien, hij haar leven van het Graafschap van Holland te ontzetten en dat aan zich te doen komen. 1421. Ilebbcn eenigc poorters van Schiedamdoor de predikatie van de monnikkondie volkomen aflaat van alle gedane zonden toezeidenen zulks door een ziekte van devotie be wogen en aangezet, zich laten overhalen, om naar Bohemen togen de Hussitcn een kruistogt te ondernemen. M. S. beschrijving van Schiedam01. 84. He alverniolende posteen zigtbnar slaande roede van Gods toornheeft meer dan eens deze plaats aangetast en hare inwoners gestraft. Alle do pesttijden in het vervolg te vermeldenwil de vergetelheid niet toelaten er zullen er nu maar eenige te boek worden gesteld alsin Zomermaand van dit jaar stierven vele mensohen aan die besmettelijke ziekte en het was zulk ecu duro tijd dat een mud koren acht goud guldens kosttehetwelk geringe lieden niet konden betalen, en genoodzaakt waren slecht voedsel te gebruiken waardoor do pestillentiale ziekte ontstonddie vele mcnschen te Schiedam uit het leven wegrukteevenwel was de duurte

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 79