15 'ter Vere en Middelburg te liulp te komen tegen gemelde Engelschendie met groote menigte schepen 'binnen de palen van Zeeland gekomen warenen vele schade in Vlaanderen dedenen belastte te Schiedam en elders op den toren aldaar vuren aan te steken, om kennis te geven, zoo de Engelschen de Maas mogten willen in komen. J. MauregnaultJuridiq. observat.bi. 191 en 195. Doch de steden toonden zich ongenegen om de Zeeuwen bij te springenzij zeiden dat het noodeloos waszoolang deze niet vijandig aangetast wierden. Ook moesten die van Schiedam hun coggeschip ten oorlog uitrusten, om te dienen tot den aanslag die Hertog Philips op Calais en de Engelschen in den zin had maar het mis lukte. M. S. beschrijving van Schiedam 01. 85. Zondag voor Laetare den 9 van Oogstmaand, gunde Hertog Philips van Bouugondif. als Graaf van Holland, bij hand veste aan de onschuldige magen van een doodslagereen vrede van zes weken, om middelerwijl te verzoenen met de vrienden van den nedergeslagene. Ibidem, bl 85. 1137. Werden door de stormwinden do dijken nabij Schiedam, door den slag van het hooge Maaswater alweder zeer be schadigd In dit jaar begon de dure tijd der eetwarendie vele geringe menschen uit het leven wegrukte. 1138. Was het nog zulk een dure tijd dat een virtel tarw een Engelsche nobel kostte, welke drie jaren aan den anderen zoo bleef aanhoudenvermits de oorlog tegen de Oosterlingen te water (omdat die de koopvaardij- en haringschepen dezer landen geroofd hadden en de schade niet wilden vergoeden) zoolang duurdewaardoor geen of weinig granen uit Polen of Pruissen kwamen het korengewas hier te

Schiedams Jaarboek | 1858 | | pagina 87