Op den 22 van Grasmaand doet Hertog Philips nader uitspraak wegens de geschillen overliet stapelregt, waarnaar de Dordtenaren en de steden en dorpen van Noord-Holland en Vriesland gedurende den tijd van 2 jaren zich zouden heb ben te gedragen. Handvesten enz. van Schiedam, ft0. CAT. 1454. CnnisTiAAN Koning van Denemarken verleent, bij open brieven (gegeven op St. Andries avond), aan die van Hol land en Zeeland, vrij koophandel te mogen drijven in Denemarken en Noorwegen. Daarna gunt hij aan die var Holland en Zeeland vrijgeleide door al zijne lijken, mits zij geen Engelsche goederen voerden ook door den Orisotul en niet door den Helt varen zouden. Supplement Hand vesten van Schiedam No. XXIX. Op don 7 van Wintermaand zijn Simon IIeye Aeünts, Dalliuw van Schiedam en anderen door den Stadhouder en raad van Holland, gecommitteerd om 't gewijsde van den llove van Holland, tegen conigc wederhoorigen van Gorinchemuit te voeren (over eene quaestic die er was over de visscherij in AeMerwede) welke aan drie mensehen bet leven gekost heeft, omdat zij do afgezondenen van den Hove van Holland beletten het vonnis van den IIovc uit te voeren, waarbij verklaard was, dat die van Gorinchem geen regt hadden tot de visscherij in de rivier de Merwede. M. van Dalen, beschrijving van Dordrecht, hl. 776. II. Kemps, Leven der Heeren van Arkel, hl. 274 277. S. Lois, Chrongk van Rotterdam, hl. 45 en 46. 1456. Hertog Philips deed een algcmcencn heirtogt in Holland gebieden, om David van Dourgondie zijn basterd zoon, op des Disschops-stoel van Utrecht te zettencn Gijsuueciit van Bredehode Elect, tot dat bisdom, daaruit te verdrij ven. Tot dat einde kwamen de burgers van Holland onder hunne vaandelscn daaronder die van Schiedamin de

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 77