UGO. In ilit jaar begon men bet scbeepstimmerwerk le veran deren, to weten: met do scheepsplanken niet vast te maken op malkanderen, als te voren, maar die te voegen bij den anderen, gelijk men nu nog doet, men noemt liet carviel werk. M. S. beschrijving van Schiedam, 11. 86. Ook zijn de gorsingen, kreken, slikken en blikken aan de zuidzijde van de rivier do Maas (anders de Nieuwe Maas) over Rotterdam, Üelfshaven en Schiedam bedijkt, en bet land van Charlois genaamd, naar den naam van den Graaf van Charlois, des Hcrtogs Philips van Bouhuonihen eenigen zoon Karel in bet Franscb Charles waardoor de vaart van de Nieuwe- in do Oude Maas door do kreek de Koe- dood, uit de haven van Schiedam gestopt werd, waardoor vervolgens binnen 's lands de neringennavigatie en band- teringen te Schiedam grootelijks afnamen, waarbij nog kwam dat buiten 's lands, in de Noordzee door de roovc- rijen van do Schotten en Noormannen de negotie en koop manschappen nog meer gekrenkt werden. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 86 verso. 1162. Den i van Herfstmaand beloven Burgemccstcren, Sche penen, Raden en Vroedschappen van Schiedam, bij beze gelde brieven, Karel van Bourgondie, Graaf van Charlois, na den dood van zijnen vader, den Hertog van Bourgondie als regte erfgenaam en Landsheer te zullen ontvangen en huldigen, mits bij Graaf, onderhield hunne regten, privile giën, handvesten en gewoonten.Van MierisHandvesten van Legden, bl. 61 en 62. Den 28 van voorzegde maand vernieuwt Philips bet concordaat met den Bisschop van Utrecht, over de kerke lijke of geestelijke jurisdictie in Rolland, voordezen gemaakt.

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 79