12 1-172. In Louwmaand zag men te Schiedam in de lucht een zeer groote staartster, naar het westen strekkende, heb bende lange stralen, nu wit, dan rood, en dan weder vurig van kleur. Ibidembl. 87. Ook leden die van Schiedam groote schade ter zeedoor de Fransche schepen, in hunnen koopvaardijhandcl. 1-173. In dit jaar was de zomer zoo licetals ooit iemand een dergelijken beleefd heeft. 1171. In dit jaar was er een algemecne heirtogt naar liet land van Keulenom de stad Nuijs te belegeren. 1175. In dezen tijd namen de Fransche kapers vele visch- en koopvaardijschepenwaaronder een van Schiedam. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 87 verso. 1176. Vóór Hertog Kaiif.l Nuijs belegerde, wilde hijdewijl zijne rijkdommen zeer verminderd waren, in dit en het volgend jaar, zonder den Vatikaanschon bliksem te ontzien, de goederen der kerkelijkcn of van de zoogenaamde geeste lijken onder 'slands schattingen brengen, om, gelijk alle wereldlijkende lasten van het gomeenc land en van den oorlog te helpen dragen, omdat zij mede door de krijgs- magt van het land beschermd werden maar zijn suhite en ge- weldadige dood voor Nancy in Lotharingen stuitte don voort gang daarvan. M.S. beschr. van Schiedam, bl. 87 verso. Op den 11 van Sprokkelmaand zijn de edelen dor groote en kleine steden van Holland en West-Vriesland in den Ilaag vergaderd geweestom zich te horaden over do voorwaardenwelke men van Hertogin Maria van Boun- condie als Gravin Yan Holland zou bedingen.

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 84