15 daarom verleende gemelde Hertog Maximiliaan een privilegie op den 2G van Bloeimaand, zeer ten genoege van die drie steden, bij welks IX art. gezegde Hertog beveelt aan de steden, dat geen Balliuwen, Schouten of Dijkgraven binnen de steden en dorpen regt doen zullen dan op ecne openbare vierschaar, en buiten op den weg of in een huis, waar men geen drank of spijzen verkoopt; en het regt niet te beginnen noch de vierschaar te spannen dan vóór den middag, doch niet vóór negen ure, en als het regt begon nen is niet uit te scheiden vóór dat het regt geëindigd is. Handvesten van Haarlem, hl. 151. 1481. In dit jaar werd in alle steden van Zuid-Holland en zulks mede te Schiedam, de vierde bekwame man, door het lot vergaderd, en wel tot hot getal van 8000 burger-schutters, om daarmede het Blokhuis, dat die van Utrecht aan liet einde van de vaart op de rivier do Lek opgerigt hadden, te belegeren. Het was zulk een benaauwde tijddat vele menschen van honger stierven, want jaren achter elkander waren gekenmerkt door donderbliksemwatervloeden en storm winden, zoo zelfs, dat men naauwelijks don zomer van den winter kon onderscheiden, zoodat het koorn, do wijngaar den en andere vruchten niet tot volle rijpheid kwamen. il/. S. beschrijving van Schiedam, 11. 88. •1482. In Lentemaand luidde men te Schiedam de klokken over het afsterven van Hertogin Maria van Bolrgondie Gravin van Holland, de laatste uit het Huis van Bol'rcondie. Ook werd Hertog Maximiliaan van Oostenrijk als vader en voogd over den voornoemden Hertog Philips van Oostenrijk, in al dc sleden van Holland en West-Yrieslaiul

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 87