18 Rijks, dat is geene Keizerlijke, maar eene Koninklijke kroon, dewijl hij geen hooger titel noch aanzienlijker wapen, gedurende zijns vaders leven voerde, dan Koning der Romeinenbestaande uit een' enkelen Arend en boven denzclve eene gesloten kroon. De gespleten kroon bij den persoon des Roomschen Konings niet in gebruik, is dus oneigenlijk door het wapen gevoerd. Don 21 van Slagtmaand had hot des nachts zeer hard gevrorenen moesten allendie van de Kabeljaauwsche partij warende stad Rotterdam ruimenmet groot gevaar voor goed en bloed en vlugten naar Delft, Schiedam en Gouda. S. Lois, Chron. van Rotterdam, hl. C5. 1489. Den 15 van Sprokkelmaand is onder Kapitein YValrave en Anthony van BnEDERODE veel volk uit Rotterdam getrokkenom lieer Joris en kapitein Daniel Lepeltak te ontzettendie van Schiedam naar Delft zouden gevoerd worden. Deze hebben die van Delft geslagen en velen gevangen genomenmaar de gevangen heer Joris van Brederode konden zij niet ontzettenwant die was reeds des nachts naar Delft gebragt en gevangen gezet. In Lentemaand dezes jaars kwam heer Jan van Naaltvvijk met een' grooton drom krijgsvolk van Rotterdam naar Geer- truidenberg afzakken om die stad daarmede te belegeren welke bij ook innam en zich daarin sterk verschanste. Die van Dordrecht en Schiedam zulks vernemende togen mot allo magt derwaarts om hein van daar te verdrijven, maar, de aanslag mislukt zijndevielen zij in het land van Breda, allezins met rooven en plunderen veel wanorde bedrijvende; weshalve Jan van den Wijngaarde drossaart van Breda genoodzaakt werd do landzaten bijeen te trekkenmet welke hij togen de roovers optrok en, na eene hevige schermutse ling, eenige van hen versloeg cn verscheidene hunner binnen

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 90