20 1490. In dit jaar is de haringvisscherij te Schiedam meer en meer voortgezet, en kregen de Schiedammers benevens die van Enkhuizenlmnnen gezouten en gevangen pekelharing in Denemarken brengende, aldaar vele voorregten. M. S. Beschrijving van Schiedambl. 88 verso. 1491. Was het zulk een dure tijd, dat de rogge acht goudguldens kostte, dat in 1492 alzoo bleef. 1492. Ontstond het bekende Kaas- en Brood-oproer, gesproten uit de duurte der levensmiddelenwant een mud rogge kostte 3 S 4 Rhijnsche guldens cn een vat boter 30 zulke guldens. M. S, beschrijving van Schiedam, 01.88 verso. Den 7 van Wiedemaand weigerden de steden aan den Roomschen Koning Maximiliaan de gecischto 12000 guldens, tot betaling van het krijgsvolkdat in het beleg van Sluis in Vlaanderen gediend hadals strijdende hot tegen hunne voorregten en oude gewoonten, doch staan die eindelijk, na veel tegenkanting, toe, onder belofte, dat dit tot geen nadeelig gevolg zal strekken. Supplement Handvesten van Schiedam A'0. XXIV. 1494. In dit jaar werd de Hertog Philips van Oostenrijk in Holland en Zeeland ingehuldigd. Den 12 van Wintermaand, waren die van Schiedam op de staatsvergadering te Geertruidenberg en beloofde aldaar den 14 dier maandHertog Maximiliaan in zijne kwaliteit van Vader en Voogd, dat de steden Delft, Legden, Amsterdam, Gouda, Botterdam cn Schiedam hare respective vroedschappen met den aankleve van dien, zouden bestellen, tot dat Hertog Philips, zijn zoon, toen zestien jaren oudden ouderdom van vijf en twintig jaren

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 92