22 geboren zijriof in die landen banieren hebben. Hand vesten van Amsterdambl. 86-88. 1496. In dit jaar is voor Holland en Zeeland ingewilligdvoor den tijil der drie eerst achtereenvolgende jarendo Turksche penningzijnde dit de duizendste van allo roerende en onroerende goederenen zulks ter oorzake van den ontstanen oorlog van het Duilsche rijk tegen Frankrijk. G. van Loon, Gewezen leenroerigheid van 't Ilollandsche graaj- schap, bl. 217275. In dit jaar trouwde Hertog Philips van Oostenrijk met Johanna van Arragon dochter van Ferdinand en Isadella van Kastilie door welk huwelijk het koningrijk Hispanic en Ac Nederlanden verecnigd werden tot zeer groot nadeel van de laatstenwant de vereeniging van deze landen en volken, zoo ongelijk in zeden oogmerken en magten, veroorzaakte daarna zeer grooto tweedragt en verwarring, als in 't vervolg zal blijken want het versje is bekend Het Spaansche bloed, Doet niemand goed. daar do Nederlandsche boot zou moeten volgenwaar hot Spaansche schip wilde zeilen en dat naderhand de opgevolgde onheilen veroorzaaktevoornamelijk in de Nederlandsche beroerten of zoogenaamde troebelen. M. S. Beschrijving van Schiedam, bl. 80. 1197. Den 20 van Wiedcmaand gaf Hertog Philips als Graaf van Hollandbij handveste aan die van Schiedam het regt van Exue of Issueom den 20!>cn penning van de goederen der Poorteren, uit de stad mot der woon vertrekkende, te ontvangen welk regt hen naderhandden 22 van Winter maand 1556 bij sententie van den Hove van Holland is toegewezen. M. S. Beschrijving van Schiedam bl. 89.

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 94