26 vindt men onder de verouderde woorden het zelfstandig naamwoord nes voor waterleegtezijp. Nessein de bcteekenis van neuswordt ook genoemd een spitse boek gronds aan den oever. Hoe hot ook zijde naam Made-nesMatte-nes of Mat- nes of nesse schijnt aan te duiden een vochtige landstreek, van water bevrijdde - of droog geworden vlakte een oever- streek duseen aangeslibd land. Misschien is de stelling te gewaagddochwanneer liet woord Matting of Matting, zoo als de Schie ook vroeger genaamd was, almede zijnen oorsprong heeft van de zamen- stelling der woorden made matte mat en linghet laat ste in die beteekenis welke ook de naamsoorsprong der rivier de Linge zijn kanzou Mat-ling-nessede zelfde be teekenis kunnen hebben van Schiedam, en aldus de"namen der beide aangrenzende gemeentenhoe verschillend ook van elkandervolkomen het zelfde aanduiden namelijk een droog geworden streek aan den oever van een en de zelfde rivier. De waarschijnlijkheid van den boven vermelden naams oorsprong wordt bijna zekerheid wanneer men dien in ver band beschouwt mot de wording dezer streken. Bekend toch is hetdatvóór het bewoond zijn van dit landhot grootste gedeelte van Holland moeras is geweestde Romeinen begonnenbij hunne komst hier te lande grach ten te graven en dijken aan te leggen ten einde den bodem, die telkens onder water liepdroog- cn voor bewoning geschikt te maken. Behalve deze grachten bestonden er oorspronkelijke kloven of geulen dietoen het omliggende land, aan den oever, opgehoogd of bedijkt werd, kleinere riviertjes vormdenook wel kreoken genaamd. Een dezer kreeken of riviertjes was de Schie of de Mat ting of Matting; het land buiten don oever van de Schie, en dus tusschcn deze en de Maas gelogenwerd aanvankelijk meer door het Maaswater onder gezet en zal dus vermoede-

Schiedams Jaarboek | 1859 | | pagina 98