van waar hij in 1012 ie Schiedam werd beroepen. Tijdens zijne dienst aldaar deed hij zich als een zeer ijverig Conlra- nemonstrant kennen, en hij was het, die, mot zijnen ambtgenoot Acronius, zeer ijverde tegen den Remonstrantsch- gezinden Simon Episcoimus, toen nog predikant te Bleiswijk. Hij was in 1017 eenigen tijd bij leening predikant te 's Gravenhage en deed in dat jaar de eerste leerrede in de Kloosterkerk aldaar, nadat die door de Contra-Remonstranten was ingenomen. In 1019 bediende hij bij leening eenigen tijd de Utrechtsche kerk, en werd den 7den Januarij 1020 te Amsterdam beroepen. Zoo zeer was men te Schiedam aan zijn persoon gehecht, en zoo hoog liep men met zijne predik- gavon dat men weigerde hem te ontslaan, en niet, dan daartoe genoodzaakt, in 1G22 overging. Hij werd in dat jaar den 30sten September te Amsterdam bevestigd en overleed er op den 4den Junij 1652 Ook als schrijver deed hij zich kennen door eene Verklaringe over II Corinihe V vs. I. die in 12°. bet licht zag, en door een werkje getiteld: Kleed der waare geloovigen over Colossenseri III vs. 1214, hetwelk ten jare 1645, waarschijnlijk te Amsterdamin 12"., werd uitgegeven. De afbeelding van Swalmius ziet op verschillende wijzen bet licht, gegraveerd door J. Suyderhoeff, naar schilderijen van Rembrandt en Frans Hals. Zijn ambtgenoot te Amsterdam IIenricus Geldoriuus, plaatste er hot volgende bijschrift onder: Aldus draacht Swalmius een kroon van grauwe haren Geboren uit de zorg van vijftich min vier jaren Die hij aan 't kerkeroer als gauwe stierman staat Die hij met helder licht het volk heeft voorgetreden In deucht en wetenschap en aangename zeden En wacht tot dat de Heer hem van zijn wacht ontslaat. K. J. n. VAN HARDERWIJK. (Wordt vervolgd.)

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 104