4 1513. In dozen tijd geschiodde ten platten lando veel moedwil en overlast door de bedelaarsdie onder pretext van bede len niets deden als stelen en de huislieden dagelijks lastig vallenderhalve werd te Schiedam een zeer scherp plakaat afgekondigd tegen alle lerwantenbedelaars en spekhaal- ders (zoo werden zij daarin genoemd)en daarbij werden zij geordonneerd om aan de kaakmet een spijker door oen oorgehecht te worden en daar zoo lang te staan tot dat zij zich losmaakten en voorts werden zij ten eeuwi gen dage uit het land gebannen. VeliusChron. van Hoorn, bl. 184. 1514. Op St. Jeroensdagden 30 van Herfstmaandhad men bier te lande weder een vreeselijken stormwind en lioogen watervloed zoodat de dijken alom zeer beschadigd werden. (1) 1515. Den 3 van zomermaand is Karel van Oostenrijk nu tot zijne jaren gekomen zijndete Dordrecht ingehuldigd, in tegenwoordigheid der Landvoogdesvan den Stadhouder van HollandFloris van Egmond en der Raden des Hofs. De gemagtigden der steden waren hier ook in aanmerkelijken getale verschenen en deden den gewonen eednadat de Graaf hun eerst gezworen had. Supplem. Handvesten van Schiedam. No. XXXVII. Prins Karel de regering over Holland en de verdere Nederlanden aanvaard hebbende, toonde terstond dat hij voor niemand zijner voorzaten wilde wijken in het oefenen van een volstrekt gezag over 's lands zaken want hij benam aan do Hoogheemraadschappen van Rhijn-, Delf- en Schieland (1) Dezen watervloed brengen eenige schrijvers in do jaren 1512,1514 en 1515.

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 76