7 Den 31 van Wintermaand ving een visscher van Charlois in de Maas hij Schiedameen grooton visch met een kop als een hond een ligchaam als een kabeljaauw en een staart als een rog. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 89 verso. 1518. De grafelijke beden werden dit jaar tragelijk ingewilligd en opgebragt, vooral door de kleine steden, die beweerden dat zij te hoog geschat werden. Ook dezen Zomer had men hier te lande groote bekom mernis voor den Koning van Denemarkendie de Neder- landsche schepenwel tot 20 in de Sond liet aanhalen om daardoor te vinden den bruidschat zijner gemalin Isaiiella, zuster van Koning Karel van Hispanien. Doch kort daarna ontsloeg hij de schepen. In dezen staat van zakerr moest men hier te lande aan den Graaf groote heden of schattingen opbrengenwaar dikwijls groote twist uit ontstond tusschcn de steden, dewijl de kleine stedenonder welke ook Schiedam gerekend werd, over het algemeen door de 6 groote steden, die bene vens de Edelen op de inwilliging der beden alleen geroepen werdenin den omslag te hoog geschat werden. Om nu de onlusten en pleidooijendie hier uit rezen voor te komen, stelde de Koning in dezen tijd zekere Commissarissen aan, met volkomen autoriteit om onderzoek te doen naar de magt en rijkdom in goederen der steden in Hollandwaarna «zekere ordonnantie, setting en schildtalen geordonneerd is, om den ommeslag in de 6000 guldens die men in Holland voortaan zoude gaderen tot opbrcnging der Bede, stellende elke stad en dorp tot cene zekere som van penningen die Zijne Majesteit dacht hunlieden mogelijk te zijn om op te brengen Op den 8 van Herfstmaand doet Keizei Karel uitdruk-

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 79