13 wekt warenom voortaan geene andere dan verstandige cn eerbare Predikers te gebruiken hen met één verbiedende eenige verdichtselen of iets van Luther en zijne Leeringen of van de gevoelens der ketters te reppenop verbeurte van hunne ambten. Ook deed het hof van Holland een plakaatdat den iaat- sten van Herfstmaand geteekend wasafkondigen daarbij werd verboden het beleggen van heimelijke of openbare vergaderingen om het Evangeliede brieven van Paulus of andere geestelijke schriften te lezen te vorklaren of daar over te spreken, alsmede om eenige redetwist over het geloof, do verbondsteekensde magt van den Pausvan kerkver gaderingen of over andere geestelijke zaken te houden. Tevens word geboden om alle kettersche boeken te ver branden en niets te drukken als hetgeen alvorens goed gekeurd was. Dit plakaat werd mede te Schiedam gepubli ceerd, en de kennis en judicatuur den Magistraat dezer stad aanbevolen. Dalenbeschrijving van Dordrecht bl. 816. Brand, Historie der Reformatie, D. bl. 97. Keizer Karel schreef aan den Magistraat van Schiedam en gelastte hem daarbijdat hijvan nu voortaan geen Burgemeesters en Vroedschappen meer zoude verkiezen zoo als hij tot dezen tijd gedaan had, maar dat hij zijne nadere dispositie zoude afwachten. M. S. beschrijving van Schiedam, bl. 90. 1526. Den 9 van Louwmaand verschenen te 's Ilage de gedepu teerden van Schiedam op eene dagvaart van de Haringvaart of groote visscherij. Handvest, enz. van Schiedam, No. CXXXVI. In den aanvang van Bloeimaand zond de Landvoogdes iemand naar Holland om de gewone bede van tachtigduizend

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 85