19 Men vervolgde in dit jaar met het droogmaken der lage landen in de poldersdoor middel van kade-dijken en watermolenswaarmede men in de twee vorige jaren be gonnen wasen liet uitgemalen water naar den buiten- boezem te leiden. Ook te Schiedam werd de te Kamerijk gesloten vrede tusschen den Keizer en Vranlcrijk afgekondigd. Den 15 van Wijnmaand moest men te Schiedam een zeer streng plakaat van Keizer Karel tegen de Lutherschen publiceren, welke allen ter dood werden verwezen »te weeten, de mannen metten swaardeen de vrouwen met den putten, mitsgaders de afvalligen ten vueren." M. S. beschrijving van Schiedamhl. 90 verso. In dit jaar kwam do zweet-ziekte (bet eerst in Engeland in 14-8G bekend en daarom Sudor Angelicus genaamd) te Schiedamdie aldaar eene menigte van poorters wegrukte en onder anderen ook Philips, Heer van Spangen, Vlijmen en 's Gravenmoer. Bij die ziekte waren de zweetgaatjes door bet voortdurend zwceten zoo wijd geworden, dat bet bloed daaruit stortte. Van Balen, beschrijving van Dordrechtbl. 817. S. van LeeuwenBat. Illustr. M. S. beschrijving van Schiedambl. 90 verso. 1530. Den 30 van Bloeimaand is aan de stad Schiedamom afgekondigd te worden toegezonden zekere ordonnantie, den 16 te voren door den Keizer gemaakttegen de abuizen van zekere particuliere suppoosten van den Rade van Bolland. Den 5 van Slagtmaand geschiedde omtrent Schiedam door storm en hoogen watervloedaan de dijken alom groote schade en verdronken vele menscben.

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 91