22 Op den I van Hooimaand zag men overal in Holland in het Zuid-Westen eene ster met eene lange vurige roede naar hot Zuidenzij vertoonde zich des avonds ton negen ure en scheen tot het dag werdmet een vurig schijnselzij verdween den laatsten van dezelfde maand. M. S. be schrijving van Schiedam, 11. 91. Te dezer tijd geraakte Holland weder in oorlog met den Koning van Denemarken en met zijne hondgenooten de Lubeckers; dus werd de Sond op nieuw gesloten en de vaart naar de Oostzee gestremd. Daartegen werden door de Hollanders dertig schepen uitgerust. Men poogde van de kosten van dien Oosterschen krijg, Holland den grootsten last op te dringendoch de kleine stedenals Rotterdam Schiedam en Alkmaar, gaven hare armoede te kennen. VeliusChron. van Hoornbl. 241, 242. Brand, Hist, van Enkhuizenbl. 72. 1534. Den 22 van Grasmaand is het tractaat van unie en ver bond tusschcn Keizer Karel en het Sticht van Utrecht geslotente Schiedam gepubliceerdwaarbij verdragen werddat menbij eene Hollandsche sententie ook uit Utrecht en bij eene Utrechtsche ook uit Holland zoude mogen bannenwaardoor de weg nog meer gebaand werd tot het bekomen van het temporeel gebied over het Bisdom van Utrecht voor den Keizerhetgeen Hertog Philips van Bourgondie stichter van de Nederlandsche monarchieop het oog had gehadmet zijn natuurlijken zoon David aldaar als Bisschop in te dringen en Gijsrert van Brederode Elect, tot dat Bisdom daaruit te drijven. Den 23 van Bloeimaand zijn die van Schiedambij sententie van den grooten raad te Mechelen vrij verklaard van het stapelregt van Dordrecht, ten opzigte van schepen

Schiedams Jaarboek | 1860 | | pagina 94