30 D. II. IV". de bisschop van Castorien (Joannf.s van Neer- kassel) ben gedagvaard geworden, omdat Hi Milder hun voorweten de pastorele bedieningen luiten de stad had uitgeoefend. De partijen gehoord, verloren de eerw.hee- ren het pleit, en ben ik in het regt verbleven de pastorele bedieningen buiten de stad uit ie oefenen. Weinigen tijds daarna, te weten den 19 April 1G82, heb ik door het huwelijk verbonden Willem Jansen van Delft met Car rara Jacobs die beiden te Vlaardingen woonden. Niemand is hier legen in venei gekomen. ila attestor fr. Andreas Melijn. En tot 1G91 heb ik altijd vreedzaam de 11. II. Sakra- menten ook in Vlaardingen5 Sluizen en 0verscliic bediend. DU moet men wel bemerken, omdat de pastoor beweerde alleen regl buiten de stad te hebben. Deze pastoor was Joannes de Walsch. Zoo ook nog dit jaar 1G93 heb ik als boven vreedzaam de II. II. Sakramenten toegediend. Ook den 22 July 1G99 heb ik als boven vreedzaam de II. II Sakramenten aan Trientje Joris toegediend. Wij hebben het handschrift niet anderen van den ecrw. pater Melijn vergeleken en dezelve geheel overeenkomend bevonden. Wij zien hieruit alzoo dat de preekheeren nagenoeg drie honderd jaren de belangen der Katholieken van Schiedam, en dit van 1694- tot 1853 geheel alleen gedaan hebben. In dat jaar toch is bij besluit van Z. H. W. Monseigneur Belgrado hier ceno tweede statie of pastorij opgerigtwaarvoor do eerw. heer P. J. van Leeuwen als pastoor werd benoemd die als kapellanen bij zich heeft de ecrw. hoeren J. H. Ru- sciierlatt en J. II. Groen. Als noodkerk voor deze nieuw opgerigte statie werd aan den pastoor het voormalig lokaal der Vleeschhal in gebruik afgestaan.'

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 102