31 Don G Mei 1858 werd de eerste steen dor nieuwe kerk staande in liet Frankelandgelogd. Dit gebouw, in de Gothieke stijl opgetrokken, is den 2 Julij 1859 onder aan roeping van 0. L. V. Visitatie ingezegend en alstoen liet eerste H. Misoffer in dezelve opgedragen. Ter opbouwing en voltooijing van haren toren heeft de heer J. van der Burg, onder Nieuwlancleen som van 40,000 gulden beschikbaar gesteld en is thans met den houw van dien toren een aanvang gemaakt. Na liet horstel der kerkelijke hiërarchie hier te lande, is de Katholieke gemeente van Schiedam bij bisschoppelijk besluit van G December 1850 in twee parochiën verdeeld, die van den H. Joannes de Dooper en van 0. L. V. Visitatie. Sedert don 7 Mei 177-t zijn de Katholieken in het bezit van een eigen weeshuiswelk gebouw in hot jaar 1853 geheel vernieuwd is en thans uit een fraai gebouw bestaat, dat ruime luchtige zalen heeft; het inwendig bestuur en toevcrzigt zijn aan de zorgen der Zusters van den derden regel van den H. Dominicus toevertrouwd. Nadat in 1845 de nieuwgebouwde pastorij aan de Hoog straat in woon is betrokkenis de voormalige aan de Lange Haven tot gesticht van Liefde ingerigt, waarin behalve be waarscholen, ook anderen zijn, waarop in alle vrouwelijke handwerken in lezen schrijven rekenen Fransche taal enz. onderwijs door de eerw. Zusters van denzelfden regel wordt gegeven. Ook hier bestaat eene vereeniging van don II. Vincf.ntius van Paulo welke in het jaar 1850 in de Korte Kerkstraat een huis tot verpleging van oude vrouwen heeft gesticht die insgelijks door Dominicanessen worden verzorgd. Dit huis echter voor hot doel niet langer geschikt zijndeis besloten een geheel nieuw te bouwen en zal men door de bijdragen der Katholieken geholpenhiertoe weldra over gaan.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 103