2 naar do goedgekeurde uitlegging der oude leeraren te prediken, en de zonden te bestraffencn voorts bijaldien zij van deze of gene iets mogten booren dat kettersch of schandelijk waszulks niet in 't openbaar maar in het geheim te be handelen of het den schout of den Ilove bekend te maken. Brancl, histor. der Reform, id. bl. 140. Den 23 van Wijnmaand is te Schiedam een verbod van Keizer Kakel gepubliceerdgegeven te Mechelenwaarbij verboden werdhet prediken huiten de parochiekerken kloosters der biddende orden en gasthuizen der groote steden. 1540. Don 15 van Sprokkelmaand is tusseben Keizer Karel en Jacob, Koning van Schotland, een accoord aangegaan over het vervolgen en straffen van de zeeroovers en over de vrije visscherij in de Noordzee. M. S. Beschrijving van Schiedam bl. 91. Don 4 van Wijnmaand is door Keizer Karei, een eeuwige wet voor geheel zijne Nederlanden gemaaktbij welke hij inzonderheid beval, dat onder de kooplieden geen hooger interest zoude mogen bedongen worden dan twaalf ten honderd 'sjaars; voorts dat iemand, trouwende met eene minderjarige dochter tegen den wil van hare ouders of naaste vrienden of van den magistraat, geen voordeden ter zake van dat huwelijk zoude kunnen verwachten, zelfs al verwierf hij naderhand consentverder om den koophandel voor do welvaart des lands te beschermendat de ban kroetiers of zij die eens anders geld of goed bedriegelijk mogten wegvoeren voor openbare dievenstraatschenders en vijanden van de algemeene welvaart zouden worden ge houden met begeerte dat do reglers de zoodanigen zonder aanzien des persoons, zouden vervolgen, en over tuigd zijnde van het bedrog hen met den koorde zouden

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 74