3 doen dooden of dit niet geschiedendedat zij de gelicele schuld zouden moeten betalen. Nogdat geene huwelijksche voorwaarden, of van hunne vrouwen genoten gaven zouden mogen gelden dan nadat de schuldeischers betaald waren. En eindelijk verbood hij dat men geen overspeler of gediffameerde van eenig delict tot de magistratuur van eenige stad zoude mogen nomi neren of verkiezen. Plakaatboek der Stalen van Hol land, I D. fol. 312. In Hooimaand hadden die van Schiedambenevens van andere steden van Holland zich bereids aan Keizer Kabel geadresseerd en verzocht vrij verklaard te worden van het door die van Dordrecht gepretendeerde stapelregt, en is op den 18 van Wijnmaand daaraanvolgende en op den 4. van Wicdemaand 1541 door gezegden Keizer Kaiiel, bij interpretatie en illucidatie daarop verklaard welke goederen aan het bedoelde stapelregt subject en welke goederen daar van vrij warenen in het bijzonder dat aan het gemelde regt niet onderworpen zouden zijn alle koopmanschappen welke men van beneden uit zee de rivier opdoor Bernisse naar Schiedam wilde vervoeren. Sententie en Ordonnantie van Keiler Kaiiel V wegens hel Stapelregt, Art. 12. Balen Beschr. van Dordrecht, hl. 444450 450460. De Staten van Holland badden in het vorige jaar 1539 den advocaat van der Goes en de Pensionarissen van Delft Amsterdam Botterdam en Schiedamdie het meeste be lang hadden bij de Zeevaart en de Visscherij gemagtigd om met do Landvoogdes en met den Keizer zeiven te onder handelen over het geschil tusschen den Admiraal en den Stadhouderwegens het verlcenen van vrij-geleide-brieven Maar deze zaak werd dit jaar niet vereffend. Vaclerl. Historie, V- D. hl. 195—198.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 75