4 De zomer van dit jaar was doorgaans zoo licol cn droog, dat men in de buiten-rivieren zelfs weinig water konde vinden. 1541. In Sprokkelmaand van dit jaar word in Holland en gevol- gelijk ook te Schiedam een verdrag afgekondigd met Jacob V, Koning van Schotland, gesloten. Deze was te dier tijde in een verbond met Frankrijk en om die reden de onder zaten des Keizers ongenegen. Hierom schijnt hij te hebben toegelaten, dat oen zijner onderdanen, met name zekere Robert Fago van Leilh ter kaap-vaart varendein den zomer dos vorigen jaars vele Hollandsche haringbuizen genomen had. Die van Schiedam cn Brielle hadden er inzonderheid veel schade bij geleden. Mr. Aart van der Goes, Regist. In dit jaar hebben de Staten van Hollandom de zeerooverij van de Oosterlingen of van die van Noorwegen te beteugelen, op eigen koste tegen hen een oorlogschip uitgerust en uitge zonden blijvende inmiddels de andere provinciën neutraal. Het was in den winter van dit jaar doorgaans zoo zacht weder, dat nimmer eenig noemenswaardig ijs in het water lag. Maar zulk een zachte winter veroorzaakte den volgenden zomer eene groote sterfte onder de mcnschen. M. S. Beschrijving van Schiedam, hl. 91. 1542. Den 24 van Lentemaand had de Advokaat van der Goes do Stalen te Brussel doen vergaderen tegen het uitdrukke lijk verbod van den President van Schoore (op welke dag vaart verschenen waren de zes groote steden mitsgaders Botterdam, Schiedam, Hoorn en Enkhuhen). Ilij beriep zich op de Edelen, zijne meestors, die do steden bijeengeroe pen en hom daarna ontboden hadden. Maar de Landvoog des verbood hemvoortaan buiten bevel van haar of van den Stadhouder vergadering te beleggen. Ook vraagde

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 76