O zij (1) «hoedio cleynesteden daer quanten; ick seidein allen beden hadden sy altyt bescreucn geweesten dat sy mo- gelicken gecomen warenont haer Grauen te solliciteren gelycken die groolc stedendaerop sy scydedie cleyne steden en hebben daer nyct te doen." Gelastende zij den Advokaat, de Edelen en de groote steden des anderen daags, afzonderlijk bij haar te brengen. Dus werd deze stad van die dagvaart geweerd. Den 27 van Grasmaand heeft het Hof van Holland, bij afwezigheid van den Stadhouder, den Keer Prince van Oranje, de Regering van Schiedam, van het jaar te voren den tijd van een maand in hare bediening gecontinueerd. Handvesten cm. van SchiedamN. CXXIX. Aanleek. 1543. Den 3 van Bloeimaand, verbood Keizer Karel V, bij een afgekondigd plakaatden uitvoer van granen uit deze lan den voor den tijd van vier maandenopdat men midde lerwijl zoude mogen zienof er een goed- of een misgewas zoude wezenwant er kwam geen koren uit de Oostzee, omdat de Soiul gesloten was. M. S. Beschrijv. van Schiedam,hl.Ol. Den 1 van Oogstmaand gebood de Keizerdat men geen getimmerten op vijfentwintig roeden buiten de besloten steden zoude mogen hebbenmaar dat men die moest afbreken en nimmer weder op nieuw mogt maken. M. S. Deschr. van Schiedam, hl. 91. Den 2 van Wijnmaand verleende de Landvoogdes aan de Staten octrooi om renten op Holland tegen den penning zestien tc mogen verkoopen en nieuwe belastingen te mogen heffen (1) Met deze woorden werd dit aangeteekend in het meergemelde Hegist. van Mr. Aart van der Goes. II. 334.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 77