7 door 's lands Staten aan den Keizer overgegeven toege staan om te mogen blijven in bet voorregt van kennis te kunnen nemen van alle criminele en civiele zaken, vallende binnen hunne jurisdictieuitgenomen Crimen laesae majestatis Divinae et humanae. Van Mieris, Handvesten van Leiden, bl. 182. In dit jaar voerden de Staten van Holland een proces tegen de Staten van Brabant voor Keizer Karei. V en zijn Raad, waarin zij beweerdendat hun land nooit onder het Duitsehe Keizerrijk bad behoord. M. S. Besclirijv. van Schiedam, 11. 91. Den 21 van Wintermaand woei het zoo hevig uit het Westendat vele dijken in dezen omtrek zwaar beschadigd werden. Niet ver van Zandvoort werd een visch op het strand geworpen die meer dan 80 voeten lang was. 1545. Den 15 van Wicdemaand vermaakte Pieter van Zuiiien Abt van Mariënwaerd, oen jaargeld aan cenige geestelijken van zijne orde, waaronder ook aan Johan Meijer (anders genaamd Hardenberg) pastoor van Schiedam bestaande in 60 goud guldens, te ontvangen van de Regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem ter verkrijging van wolk jaargeld pastoor Meijer in 1564 genoodzaakt is geweest, de gezegde Regenten voor het goregt te dagvaarden. Hisloire Episcop. torn. 2.p. 38. Den 9 van Hooimaand heeft Keizer Karel V bet eerste plakaat, op de Haringvaart en de Groote Visscherijen uitge vaardigd te Schiedam doen afkondigenwant vóór dien tijd werden deze naar ieders goeddunken uitgeoefend, en later werd het ten verzoeke van de zeesteden van Vlaanderen Holland en Zeeland, cn daaronder ook Schiedam, door Keizer Kabel V en zijn zoon Philips, op den 9 Maart 1580, cn door 's lands Staten op don 19 April 1597, gerenoveerd

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 79