9 Den 10 van Hooimaand zijn die van Schiedam op de Staatsvergadering beschrevenom maatregelen te nemen tegen do zeerooverijen der Schotten, want van Schiedam gingen toenmaals wel zeventig haringbuizen naar zee. Den 20 van dezelfde maand is bij publicatie te Schiedam bevolen, dat, uithoofde van do duurte van het koren, een ieder zijn eigen granen moest inzamelenzonder dat door vreemden te mogen laten doen, opdat het niet verminderen zoude. Den 17 daaraanvolgende heeft Koning Philips III bij een plakaat verbodendat gcene monniken noch Begijnen in Holland Zeeland en Vriesland zouden mogen erven noch landen aankoopenmot last om dit alom in de steden af te kondigen. Handvesten van Drechterlandhl. 0667. 154-7. Dit jaar is bij de Staten van Holland besloten, uit Holland alleen acht oorlogschepen in zee te brengen tot beveiliging van do groote visscherij of haringvaartwaaraan deze stad zeer veel gelegen lag, en de kosten, die vijfenveertig dui zend gulden beloopen zouden, grootend cels te vinden uit een lastgeldop de visscherij ingesteld. Daarenboven heeft Schiedam en andere zeesteden uit dien hoofde en ter bevordering en beveiliging van de vis scherijop eigen kosten, zooals uit de geschiedenis blijkt, benevens Delft en Hotlerdam elk twee schepenEnkhuinen cn Brielle elk een schip uitgerust. Vaderl. Hislor. hdl. hl. 297. Alkemade, Beschrijv. van den Briel1 dl. hl. 15, 16, Brand, Hislor, van Enkhuhenhl. 93. Terwijl de schepen gereed werden gemaaktwas de ha ringvaart tol aan Herfstmaand bij openbaar plakaatver boden cn mogten geene haringbuizen in zee loopen zonder oorlogschepen. Dit zag onder anderen ook daar opdat

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 81