12 vorderenterwijl den Hollanders bovendien belet werd bal ken en ander hout uit Noorwegen te halen. Terstond be werkte men ten Hove dat gedeputeerden naar Denemarken gezonden werden om dit bezwaar op te heffen of te vermin deren opdat do Hollandsche schepen met minder hezwaar in de Oostzee zouden kunnen varen. Do Noordsche houthan del geraakte ook weder vrij. Velius, Chron. van Hoorn hl. 2G1. In Holland was men in dit jaar weder bedacht op liet beveiligen van de haringvaartwaartoe de visscliers betuigd hadden zoo veel niet te kunnen bijdragen als ten vorigen jarealzoo het zuiver voordeeltoen door hen genoten niet meer dan 18510 ponden en 17 schellingenvan veertig grooten het pond, bedragen had. De Stadhouder verklaard hebbendedat ton Hove geen onderstand te bekomen zoude zijnwerden de Staten beschreventen einde te vernomen, hoeveel zij tot de uitrusting van vier oorlogschepen zouden willen bijdragen. De Edelen en de meeste steden waren niet gezind eenigen onderstand tot beveiliging der visscherij, in te willigen. Derhalve besloten do visschersdit jaar de haringvaart te staken en de buizen op te leggentot groot nadeel van die van Schiedam. Mr. Aart van der Goes, Ilegist.11. 13, 15, 18—21. In Slagtmaand beval Keizer Karei. Vdat de leengoede ren van veroordeelde kotters verbeurd verklaard zouden worden onaangezicn alle privilegiënregten en gewoonten volgens welke men in vele plaatsen de verbeurdverklaring der goederen van lien die ter dood veroordeeld waren mot kleine sommen meende te kunnen afkoopen. Hepert. cler Plakalen van Hollandhl. G3. 1550. In Grasmaand liet Keizer Karei. V in Hollanden elders

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 84