13 in de Nederlanden ,een plakaat uitgaan waarbij «alle officie ren last kregen den inquisiteuren behulpzaam te zijn 0111 alle verdachte personen te doen aanbrengen. Ook werd den aanbrenger de helft van de goederen der veroordeelden be loofd en die eene ongeoorloofde vergadering aanbragtzou ook do helft van de goederen der veroordeelde vergaderden genieten, mits hij zelf niet in de vergadering geweest ware, of anders bewijzen kon Katholyk te zijn." Terstond hierop ontstak het vuur der vervolging weder feller dan te voren in de Nederlanden, en verteerde het verscheidene weerlooze doopsgezindenvan welke er dit jaar vijf ter dood gcbragt werden. Brand, Historie der Reformatie, lr11., bl. 157. Ook zijn in deze maand overal door de Hollandsche steden ninformatiën beleid over de bloedige inconvenientendie het invoeren van 't straf en scharp plakaat" van Keizer Karel V en voornamelijk van do Spaansche Inquisitie hier te lande alreeds had veroorzaakten om daarbij te tremon- streeren dat deze inquisitie en procedures die men daar inhoudende wasstreden tegen de vrijheidregten en pri vilegiën dezer landen omdat die inquisitie aan geen orde regelen of wetten was gebonden. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 92. Den 15 van Wintermaand is door Keizer Karel V en Maria, Koningin van Schotland, over de beveiliging ter zee en de vrije visschcrij een verbond aangegaanwaardoor de Schot- sclie zeerooverijen ophieldenen dat alom gepubliceerd werd. 1551. Den 19 van Wiedemaand is door Keizer Karel V doen emaneren en vervolgens publiceren het plakaat en do or donnantie op do zeeregten. De Franschen vingen in Hooi- cn Oogstmaand de vijan-

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 85