IS Weldra verrozen er om deze kapel eenige woningencn nam nu Schiedam dermate in bloei toedat liet reeds in 1264 alle rogten en aanspraken verkreeg, die de kapel aan de Oude Schie vroeger op dezen grond bezat. IJon 28 April van hetzelfde jaar werd er dan ook tussehen Betto kapcllaan van vrouwe Aleidis weduwe van Jan van Ave nes en Philippus plebaan van Oud Schiedameen ver drag gesloten over de scheiding der kerkelijke geregton van Nieuw Schiedam, welke den 10 Mei door Hendrik, bisschop van Utrecht, bevestigd is. U. S. Beschrij ving van Schiedam. Handvesten en privilegiën dier Stad, Nrs. 3 en 5. Daar nu de bevolking meer en meer aanwiesbesloot men eene prachtige kerkonder aanroeping der H. Maagd en Moeder Gods Maria der II. Maria Magdalena en van alle Heiligen te stichten. De gelden ter bestrijding der onkosten voor den opbouw, werden gedeeltelijk gevonden in de aalmoezenwelke de geloovigen gaven die des Zon dags voor St. Jan (24 Junij) en den volgenden Zondag te Schiedam ter kerk gingen. Daar op gemelde dagen en gedurende die gansche week Z. II. W. Edjiondus bisschop van Tours en wij-bisschop van Utrecht, voor gemeld liefde werk eene aflaat van één jaar had toegestaan. (1) De plaats echter, waar deze kerk, zijnde toon in de tweede helft der dertiende eeuwheeft gestaanis thans onbekend. Evenmin hebben wij tot nu toe de namen van hen kunnen opsporen die de kapel aan de Nieuwe Schie en vervolgens deze eerste kerk hebben bediend. De eerste grondslagen der thans nog bestaande groote of St. jANS-kerk werden in 1335 gelegd, doch zij werd niet voor den 24 Junij 1425door Suenius van Cuile.nmjrg, (1) Deze brieven zijn den 17 Junij 1271 verleend. JU. S. lesc/ir. v. Schiedam.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 90