19 wij-bisschop van Utrecht, ingewijd, zoodat men lot haren ophouw 90 jaren besteedde. Wat nu aanleiding tot dezen houw gaf is onzekervermoedelijk was door de meer en meer toenemende bevolking de eerste parochie-kerk te klein. Deze parochie-kerk werd eertijds door de eerw. paters Norbertijnen uit Mariënwaerd bediend. Do eerste is geweest do cerw. Andries, die opgevolgd werd door Joannes Engel van Dordrecht. In 1500 vinden wij IlEnjiAN van Rossum, die als opvolger Hendrik van Weert of van Woert heeft gehad. In 1515 komt als pastoor van Schiedam voor Mar- ti.wjs Dorpius (Maarten van Dorp) in 1553 Johan de MEUEnook wel Hardenberg genaamdterwijl als laatste pastoor voor de overgang der kerk aan de Hervormden, Cornelis van Gouda wordt opgegeven, aan wien na zijne verjaging uit Schiedam, do Buurkerk te Utrecht werd opgedragen. In deze kerk waren onderscheidene altaren hot hoofd altaar staande in het groot koor, was toegewijd aan den II. Joannes de Dooper. Vervolgens was er het altaar der II. Drievuldigheidder Veertig Martelarenvan den II. Mi chael, van de HH. Petrus, Ursula en alle Heiligen, het altaar van Onze Lieve Vrouw, den H. Hubert, van den II. Geest en anderen. In deze parochie-kerk waren ook drie beneficiën gesticht. Dit van de Veertig Martelaren dit van den II. Petrus en dit van do II Ursula en van alle Heiligen. Volgens Schic- landsche oudheden was liet tweede aan Sr. Michaels altaar en het derde aan dit van den II. Petrus, der II. Ursula en van alle Heiligen. Ook was in deze kerk weleer een vermaard beeld dor Moeder Gods hetgeen een schipper naar Antwerpen wilde vervoeren om hetzelve aldaar te ver- koopendan hij konde zijnen kostbaren last niet ter ver langde plaats krijgen, weshalve men besloot hetzelve in de kerk weder te brengen waar het sinds met diepon

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 91