Lidewv genaamd zijn. (I) Op de plaats van het eerste klooster slaat thans de Latijnsclie school en op de plaats van het laatstgebouwdc is nog het tegenwoordige Huis Tc Poort. Verder zien wij in een handschrift van denUtrecht- schen bisschop Joris van Egsiond melding gemaakt van een klooster van Augustijner nonnen hetwelk don naam van St. ANNA's-convcnt droeg; dit klooster stond bij do Noordmolenstraaten van dezelve heeft de St. Anna zuster straat (het Slootje) haren naam ontleend. Wijders wordt er nog gesproken van het convent van Leliëndaalwaar zich nu het weeshuis voor de Hervormden bevindtook van een klooster der Kruisbroeders. Ofschoon sommigen willen, dat dit buiten de Kethelpoort gelegen was, is het echter meer waarschijnlijkdat het in het zoogenaamde Land van Belofteof tusschen de Brocrsvest en het Broers- veld stond, waarvan deze straten nog dien naam zouden dragen. Eveneens was hier vroeger een Begijnenhof, ten zuiden van de St. JANS-korkter zijde van het oude klooster van St. Ursula. Deze gebouwen zijn nu gedeel telijk tot Bank van Leening ingerigt. Do laatste regent van het Begijnenhof was Gerrit Jacobszoon. Deze is op zijn zestigste jaar door de soldaten die hier in bezetting (1) Dat dit nieuw gebouwde klooster in 1429 reeds den naam van deze H. Lidewij zoude godragen hebben valt bezwaarlijk aan te nemen, daar deze maagd eerst in 1433 in geur van heiligheid is overleden, en de geloovigen van dien tijdevenmin als nuiemand bij zijn leven eerbewijzingen als heiligen zullen hebben toegekend. Zoo er in deze op gave van liet jaargetal, waarin dit klooster herbouwd is al geene vergissing bestaat, dan moet dit zeker eene andere II. Lidewij geweest zijn. Wel hebben wij in het M. S. v. Sc/iied. het bestaan van het convent van S. Lidkwijd, maar er geen jaargetal bij opgegeven gevonden.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 94