23 lagen, wreedaardig mishandeldheeft daarop de vlugt naar Delft genomenwaar hij in 1574ten gevolge der door gestane mishandelingen na weinige dagen is overleden. Behalve de voornoemde kloosters vinden wij nog andere geestelijke gestichten zoo als het St. jACons-gasthuis in hetwelk eveneens een vicariaat of beneficie was gesticht hetgeen in 1549 door Philips Nicolaaszoon werd waarge nomen. (1) Het II. Geesthuis en Oude-Mannenhuishet eerste bestond reeds in 1405 en het tweede in 1404. In het II. Geesthuis werden armen en weezen verpleegd. Ook slicht te hij uiterste wilsbeschikking IIuibiiecht Constansz in 1498 een Oude-Vrouwonhuisen in 1501 Huibert Cor- n'elis van Belois tot hetzelfde doel het naar hem genaamde hofje van Belois. Zoo zien wijdat de Katholieken van dien tijd zich steeds beijverden den noodlijdenden, van welken aard dan ook, ter hulp te snellen. Zoo was dan de toestand der Katholiekenen waren zij van de eerste vestiging der stad tot op 1572 in eeno ongestoorde uitoefening hunner godsdienst blijven voortgaan. Van toen af echter braken voor hen de dagen der beproeving aan. Do leer der Her vorming won dagelijks veldliet getal harer aanhangers werd grooter, zoodat toen in 1572 de troepen van Lijmei de stad bezetteden de genoemde St. jANS-kerk, die tot nu toe in bezit der Roomschen was geblevenaan de lier- vormden overging. Dit gevoelen wordt door het volgende gestaafd(1572). (1) Den 24 December 1282 stichtte Vrouwe Aleidis, weduwe Jan van Avenes, de kapel, welke stichting graaf Flows, haar neef, bevestigde; hare inkomsten werden gedeeltelijk uit de tollen gevonden, voor welke stichting zielmissen moesten gelezen worden. De stichtingsbrief wordt in de Handvesten der stad gevonden. M. S. beschr. van Schiedam.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 95