24 Voor hel einile van dit jaar verzochten de gedeputeerden van de gemeente der Gereformeerde religie linnen Schiedam bij rekwesle aan den Prins van Oranjedat de beeldenaltaren enz,., die ten deelen door het krijgs volk van Bartiiold Enthes van Mentheda onder den admiraal Lu.mf.i gebroken warengeheel uil de kerk moglen genomen worden. De Prins stelde de mak aan jonkheer Admaan van Mathenes en aan burgemeesteren dezer slad voor. Ook verzocht men onderhoud voor twee predikanten uit de geestelijke goederen der stad, waar tegen de zevengetij-meesiers, die te gelijk meesters van het I.ieve Vrouwe gilde waren en kerkmeestersvertoogen deden. (Deze rekwesten zijn in de Handvesten dezer stad te vinden). Bij eene latere beschikking heeft Prins Willem de I, den C van Grasmaand400 Jacobi gb. bepaaldjaarlijks aan twee predikanten te verleencn. In 1577, den 17 van Grasmaand, besloten de Staten van Holland, dat Schiedam bij inventaris al de geestelijke goederen aan gecommitteerde zoude overgeven en daaruit de predikanten te betalen. Den 23 van Bloeimaand gingen bij resolutie dor Staten van Holland, genomen le Haarlem, alle conventen enz. ten behoeve en gebruikc dezer stede over. M. S. beschr. van Schiedam. Na de invoering der Hervormde godsdienst hier te lande, konden do Katholieken niet dan in het geheim hunne gods dienst meer waarnemen. Nadat nu de St. JANS-kerk in 1572 in handen der Hervormden was overgegaanhebben de Katholieken waarschijnlijk hunne godsdienst op hot Begijnen hof tot 1574 waargenomen, bijgestaan door den eerw. lieer Geruit Jacobszoon die eerst in dit jaar de vlugt beeft moeten nemen. Volgens de bemerkingen op Schielandsch oudheden, hield de eerw. heer Gerbit Jacobszoon zich in stilte in een huis binnen Schiedam op waar hij door de

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 96