25 soldaten van Lumei ontdekt werd. Na dien moeten do Katholieken eene geschikte gelegenheid ter uitoefening hunner godsdienst in eene woning onder Nieuwland gevonden hebben, welke men wil dezelfde te zijndie thans nog door den lieer J. van der Buiig wordt bewoond; kort daarna in een huis aan de Korte Haven, (A 115) bewoond door den metselaar J. van Heks en in de kapel van het St. Liduwina- convent, genaamd het Huis te Poort aan den Dam. Volgens den schrijver der Schielandsche oudheden (1) was de eerw. Goveiit van der Vliet na het vernietigen der oude godsdienst do eerste pastoor van Schiedam en Vlaardingen. Na zijn eerw. wordt opgegeven Bernard Weerhaan, overleden 2 September 1061. Joannes de Haas, overleden 6 October 16G9. Vervolgens Joannes de Walsch overleden 10 Julij 1G94. Eindelijk Joannes Tibbel, die, na zijne pastorij aan Adrianus Verschuuren te hebben overgedragente Ulrecht aan de tering is overleden. Deze eerw. G. van der Vliet schijnt echter niet onmid- d cl ij k na de reformatie in Schiedam te zijn gekomen daar Schiel. oudh. duidelijk zeggen: Hij vond daar een onwelend en ongeoefend volk. Wij zijn in dit gevoelen versterkt geworden daar wij in de hl. S. heschr. v. Schiedamde eerw. van der Vliet eerst na 1600 vinden, die reeds in 1616 vertrokken en den 6 Januarij 1659 te Delft is overleden. Dat echter de Katholieken jaren achtereen van alle geeste lijke hulp zullen verstoken zijn geweest, wat toch wel om een onwetend en ongeoefend volk te hebben noodzakelijk zal wezen, is in strijd met hetgeen van der Aa in zijn Aardrijks kundig Woordenboek zegtde, allereerste geheime zamen- (1) Het is te betreuren, dat deze schrijver zoo spaarzaam is in liet aangeven van jaavgetallcndaardoor toch zouden vele twijfelingen worden weggenomen.

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 97