komsten der Roomsch Katholieken te Schiedam na de reformatie, hadden plaats zoo men zegt, onder Nieuwland. Die allereerste geheime zamenkomsten moeten daar wer kelijk hcbhen plaats gehad; geloofwaardige personen van hoogen leeftijd, hebhen ons die overlevering bevestigd, en wel dat het de eerw. paters predikheeren waren, die aldaar de H. diensten verriglten. Dit moet echter geenszins be vreemden, wanneer men zich slechts wil herinneren, dat de predikheeren in 1572 uit hun klooster te Rotterdam zijn verjaagd, echter rustig in de stad mogten blijven, onder beding alle godsdienstoefening te staken. Bat. des. Dom. Spoedig werden zij echter uit de stad verdreven, wanneer zij toen eene schuilplaats zochten onder Beukelsdijkvan waar zij vermomd do geloovigcn van Rotterdam en omstreken lo hulp kwamen, en zoo zekerlijk zeer gemakkelijk tot Schiedam wisten te komen om de geloovigen dier stad te troosten en hij te staan. Deze predikheeren nu, zullen het volk wel niet onwetend en ongeoefend hebben gelaten. Hier schijnt echter eenigo tegenstrijdigheid met het ver haal der Schiet, oudh. en de Historie der Utrechtsche Kerk te bestaan. Deze verhaalt dat de preekhceren in 1624 in de missie zijn gekomen en Schiet, oudh. meldendat eerst in 1616 een preekheer zich in Schiedam heeft ingedrongen (sic) waardoor genoemde Covert van Vliet het hier niet langer heeft kunnen volhouden, maar gedwongen werd naar Delft te gaan. van waar hij zijne kudde bleef besturen. Die onderscheidene mcdedeclingen zijn echter zeer goed overeen te brengen. Daar wij aannemen, dat de preekhceren onmiddelijk na de reformatie do geloovigen zijn te hulp ge komen, zoo kan dit in 1016 indringen van zekeren preekheer, niet anders wezen, dan dat zij toen reeds een vast verblijf in de stad hebben gehaddit zoude dus slechts acht jaren vroeger wezendan de preckheeren elders als zendelingen werden erkend. Hot blijkt ook uit van der Aa

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 98