27 die zegtdat de Katholieken kort daarop in een huis aan de Korte Haven en in de kapel van het St. Lidunvina konventhet Huis te Poort aan den Dam, samenkomsten hieldenen alzoo op twee plaatsen te gelijk. In dit litiis aan de Korte Haven zijn vervolgens de preek- iioeren gebleven, die, nadat de ecrw. van der Vliet, gelijk wij reeds gezien bebben de stad had verlaten tot op de komst van de ecrw. Bernard Weerhaan, de Katholieken te Schiedam alleen bebben bijgestaan. Zelfs Scliiel. oudh. zeggen duidelijk ook werd lij zijnen tijd een gedeelte van de geloovigen door een Dnminikaner monnik bediend. Deze was toen zeker niet pas ingedrongen. Dat de cerw. Weerhaan en zijne opvolgers bet Iluis te Poort bewoonden blijkt uit van der Aa, die aldus scbrijft: En daarna bij de afscheiding van de zoogenaamde Jan senisten welke in het bezit van het Huis te Poort zijn geblevenin een ruimer lokaalinsgelijks op de Korte Haveniets nader bij de Sluisaan hetwelk het pastoors huis grensde, dat zijn voorgevel op den Dam regl tegen over hel Huis te Poort had. Deze afscheiding der doorgaans zoogenaamde Jansenisten van de Katholieken had plaats in bet jaar 1694, bet jaar waarin wij het overlijden van den eerw. Joannes de Walsch op den 10 Julij vinden aangeteokend, die opgevolgd werd door den ecrw. Joannes Tibbel, wien men weet de leer van Jansemus te zijn toegedaansedert dien tijd werden do getrouw gebleven Katholieken door de eerw. preckheeren in hunne geestelijke behoeften voorzien. Dit ruimer lokaal, waar nu de dubbele branderij van den beer Meijer staat, word in 1775 vergroot. Den 7 Maart 1822 werd de eerste steen gelegd van do tegen woordige K. K. kerk, staande aan de Lange Haven. Zij was voltooid en werd den 15 November 1824 ter gedachtenis van don II. Joannes de Hooper ingezegend en den 15

Schiedams Jaarboek | 1861 | | pagina 99