29 en Holland, met uitzondering alleen van Dordrecht en Haarlemdie getrouw aan graaf Jan de Vlamingen en Brabanders buiten hielden. Doch het was de over- magt slechts die Schiedam de Vlaamsche bezetting had doen innemen; want naauwelijks was, na de aankomst van Witte van Haamstede te Zandvoort, en na zijne over winning bij bet Manpad aan den Haarlemmerhout, bot teeken tot den opstand gegeven, of die van Schiedam betoonden zich niet achterlijk in het verdrijven van den vijand, tegen wien hier ter stede, als bijzonder aan de belangen van Avennes gehecht, zulk een baat bestond, dat zelfs de vrouwen de Vlamingen bielpen verdrijven (1). Toen na de herstelling van zaken de Vlamingen ander maal eenen inval in Zeeland dedenen Zieritnee belegerden zond koning Finns de Schoone van Frankrijk eene geduchte vloot van 16 galeijen en 20 andere schepen, onder het bevel van den admiraal Reinieu Grimaldi van Genua, en den onderbevelhebber Jan I'edrogue, tot bijstand der Hollanders en Zeeuwen. (2) Intusschen riep Willem van Oostervant een aanzienlijk leger uit Holland, Utrecht en Vriesland zamen, om bet te gelijk met de Fransche hulp tegen den vijand aan te voeren, en koos Schiedam weder voor de verzamelplaats. Spoedig (1) Wagen. 1). III. bl. 166. IIildebb. D. III. bl. 45. JJelis Stoke, 1). III. bl. 163 verv. B. VIII. v. 1199 verv. (2) Wagen. 1). 111. bl. 170. Bildehd. 1). III. bl. 52. liet oude Goudtsche Kronycxkenuity. door P. Scri- verius. Amsterdam. 1663. bl. 94. IIeka, in zijne Kronyk (in A. Matthjei Vet. Aevi. Anal. T. III. p. 198J spreekt van 56 groote schepen en 5 galeijen, een ander van 350 groote schepen Chronica de llollant in M attii.t.i Vet. Aevi. Anal. T. V. p. 554.).

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 103