.10 ruklen de krijgslieden van alle plaatsen herwaarts, zoodat zij hier reeds geheel voltallig waren, voor dat er nog iets van de Fransche hulptroepen aangekomen was. Daar Willem het echter niet raadzaam oordeelde te vertrekken, zonder zich eerst inet zijne bondgenooten vereenigd te hebben liet hij de troepen te Schiedam wachten, terwijl hier inmiddels ook de gansche raad van Holland bij een kwam waarschijnlijk om den nieuwen regent te begroeten, en met hem over de belangen van het vaderland te raadplegen (1). Nadat men drie weken gewacht had verscheen eindelijk Gbimaldi met de zijnen op de Maas, tot grooto vreugde der te Schiedam vergaderde menigte. Willem ontving den admiraal en de onderbevelhebbers met veel onderscheiding, liet de troepen aanstonds daarop scheep gaan en allo zeilen bij zetten, om spoedig mot zijne krijgslieden over de Maas te komen (2). Een hevige westenwind belette hem aan vankelijk voort te gaanen dreef de vaartuigen met zulk (1) Kalen, Beschr. v. Bord., hl. 731, verhaalt, dat de baljuw en de schepenen van Bordrecht in 1304 naar Schiedam voeren, waar de geheele raad van Holland ver gaderd was, om menigerhande mare die in den lande gesprengd was, en dat zij 3 ponden en 9 schellingen verteerden. Wagen. 1). 111. hl. 172. IIilderd. 11. lil. hl. 49, 50. Deze gispt Wag., die van den raad van Holland spreekt, als van statenuit edelen en representanten der steden be staande. Het was het Hof door Wihem II en Floris V in den Haag gevestigd om regt te doen, en bij 's graven afwezigheid, ook de politieke regering op zich te nemen. Vergel. Kluit, Hist, der IJoll. Staatsreg. D. IV. hl. 13G, 181 en 229. van Wijn Biiu. en Aanm., 3e st. bl. 72. A rem, Uesch. d. Yad. D. 11. st. 2. bl. 23. (2) Den 25 July 1304. Van Wijn Bijvoegselen en Aanm. op Wagenaar, 3e stuk bl. 48) twijfelde eerst of

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 104