31 Ook beschouwde men destijds Schiedam als de hoofdplaats van Schieland, want het werd in 1306 aan de schepenen en den raad van Schiedam opgedragenom de schade te hegrooten, welke die tusschen de Schie en Gouda (of van Schieland) twee jaren vroeger van de Vlamingen geleden hadden. Het rapport, dat men daarvan opmaakte, werd met hot zegel der gemeente van Schiedam bezegeld, omdat Schieland geen gemeen zegel hadhetgeen 20 jaren vroeger mot Schiedam ook nog het geval was. Do gezegde schade werd begroot, behalve 15 gesneuvelden, op 80 pond Hollandsche penningen en 6 schellingen (1). Nog verdient te worden opgemerkt, dat de graaf in 1305 ter bemiddeling van eener. twist, over het al of niet schuldig zijn van schot en lot, tusschen do welgeborene lieden en de gemeente van Kenncmerlatuleonen grootcn raad te 'sHage belegde en daartoe, nevens de voornaamste edelen, zijne schepenen en mannen van DordrechtZierikzee, Middel burg, Delft, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Schiedam, Schoon hoven, GeertruidenbergGouda en Oudewater als regters opriep. Ziedaar toch eene juiste opgave der destijds aan zienlijkste steden (2). 9. Toestand der stad onder de regering van Willem III en Willem IV. Na den dood van graaf Jan II in 1301 (3), werd zijn zoon en opvolger Willem III, gelijk te Dordrecht, ook te Schiedam gehuldigd, wenvaarts hij daartoe in persoon uit (1) 22 Nov. 1306. v. M. t. a. p. D. II. bi. 58. (2) v. Mieris, D. II. bl. 48. 11 Aug. 1305. Kluit, Hist, der Holt. Staatsreg. D. IV. bl. 84. (3) Den 22 Aug. Wag. D. III. bl. 181. Volgens van Mieris, D. II. bl. 42, is 9 Sept. de sterfdag van Jan II.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 108