30 deze spui de sluis in den kapitalen Maasdijk bedoeld, ter plaatse waar hot nu achter cle Beurs en de Oude Sluis heet. Het is waarschijnlijk dat do Schie toen slechts door eene zeer kleine sluis gemeenschap niet de Maas had. Voorts werd er hier een lombard opgerigt (1), en verleende de graaf aan burgemeesters, schepenen en raden der stad de vrijheid tot hot heffen van oenen accijns tot wcderopzeggens toe (2). Vooral blijkt het toenemend aanzien der stad daaruit, dat de graaf er somtijds zijn ver blijf hield; want niet slechts een later te vermelden besluit, betrekkelijk eenen twist tussehen de stad en den heer van Ketel, over do juiste grenzen der jurisdictie, word door den graaf alhier genomen (3), maar ook achter do handvesten, die den 2 April 1315 door Willem 111 aan Vlissingen gegeven zijn, leest men: «Gedaen te Schiedamme des Woens- «daghes na beloken Pacsschen" enz. (4). Ook is het opmerkelijk, dat do rentmeester van Zeeland te Schiedam woonde, zoo als blijkt uit eeno overeenkomst tusschcn den graaf en de stad, van 21 April 1322 (5), waarbij het grafelijk huis van den rentmeester van Zeeland, Jan de Keiseu, tegen een ander huis, dat stads eigendom was, verruild werd (6). Dit toch levert weder een bewijs op voor Schiedams aanzien hoven andore naburige steden, on voor het reeds meermalen aan gevoerde, dat het de plaats was, die het meest mot (1) V. M. D. II. hl. 108. Vergel. Vinck, M. S. B. III. II. IV. bl. 1. verv. (2) 28 Dec. 1317. v. M. D. II. bl. 191, 714. (3) Jaarb. v. Sc7i., 1853. bl. 6 en 9. (4) v. M. 1). II. bl. 1GO. (5) v. M. D. II. bl. 281, 282. (0) Men leest veel hiervan bij v. Mieris, t. a. p. cn I) II. bl. 542, doch weinig belangrijks.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 110