u (in de achterkamer) te Schiedam gebragt werd (1), terwijl liet uit andere bescheiden blijkt, dat dit huis van Reijnout, het verblijf van den rentmeester te dezer stede, ook door den hertog gebruikt werd, wanneer hij zich te Schiedam bevond. Het is duidelijk dat die banier niet naar Schiedam zoude gebragt zijn, als de hertog er mot zijne legerbenden ook niet geweest was of althans komen moest. De togt naar Zeeland eindigde met een geducht gevecht, dat op een der dagen tusschen den 26 en 30 Mei des jaars 1351 tusschen Arnemuiden en Veere, geleverd werd, en ten nadeele van Willem uitviel (2). Hij week naar Holland terug, en begon aanstonds eene nieuwe vloot uit te rusten, ten einde de geledene schade spoedig te herstellen, en zijne (1) Gouthoeven, Ilott. Kronijkhl. 81, zegt, dat er drie banieren gemankt werden van X vellen sindaals, daar de cl van kostte 3 schellingen en 4 grooten, te zamen 50 schell. (Bij Huijdecoper, Aanteek. op M. Stoke, D. III. hl. 821, leest men echter, als hij over deze rekening spreektniet X vellen, maar XV ellen, waarmede de becijfering juist uitkomt.) Van die drie banieren moest er een in Zeeland gevoerd worden met den hertog, en deze werd daartoe eerst naar Schiedam gebragt, op Zondag den 15 Mei; de andere werden gevoerd voor RozenburgHink horstPolanenen andere huizen. Zij kostten voor het beschilderen 9 ponden en 12 schel!., voor snijden en naaijen 7 schell. Sindaal was eene zijde stof van do beste soort, van Wijn Huisz. leven1). II. st. 1. hl. 263. Zie ook Jaarb. van Schiedam van 1856. bl. 28. De bovengenoemde Aelwijn is welligt dezelfdedie zich hoogst verdienstelijk maakte door de herstelling dervcrnielde grafelijke registers, en Giieraud Alewijn genoemd wordt door Phil, a Ieiïis. Zie de Jonge, t. a. pl. bl. 250. (2) Bildeud. 1). III. bl. 173. van Wijn, lluisz. leven, t. a. pl. bl. 257. Arend, t. a. pl. bl. 183.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 118