47 ontzettende bloedstorting plaats, zoodat, volgens liet verhaal van een kronijkschrijver»die Mase drye dagen lanc daer na «ebbede en vloeyede root wesende van den bloede, datter ngestort was" (I). In bot eind bebaaldo Willem do zege praal, en Mart,Aretha werd genoodzaakt naar Henegouwen de wijk te nemen. Vervolgens begaf zij zich naar Engeland, om den koning te bewegenzich tot middelaar tusschen haar en baren zoon te stellen (2). Ter bevestiging der door de Kabeljaauwschen behaalde zege, werd den 26 September deszelfden jaars een ver bond gesloten tusschen de meeste Hollandsche steden on derling, waarbij ook Schiedam was, om elkander tegen de Hoekschen te beschermen (3). De hevige strijd tusschen Hoekschen en Kabeljaauwschen nam hiermede voor eenigen tijd een einde, en men ving weldra aan, de orde, die in vele zaken verstoord was, te herstellen. Hiertoe strekte ook een verdrag, dat de hertog, den 3 September 1351, met zijne moei Johanna, hertogin van Braband, weduwe van graaf Willem IV, aanging, in overleg met de steden Dordrecht, Delft, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar, Medemblik, Geertruidenberg, Schiedam, Botterdam en Oudewater, tot regeling der uitbetaling van de haar toekomende duwarie. Gedurende twee jaren bad zij de gelden, waarop zij aanspraak bad, wegens de troebelen deze strijd geleverd werd tusschen den Briel en 's Gravezande. Men houdc hierbij voor oogen dat Zwartewaal toen nog niet do naam van een dorp maar van een water was, dat de Zwarte Waal heette. Vergelijk van Wijn t. a. pl. bl. 272 (1) ï)iv. Kronijk24e Div. 16e Cap. (2) Wagenaar, D. 111.hl. 282. van Wijn,Bijv. en Aanm. 3e stuk bl. 61 en 62. Huisz. leven, t. a. pl. bl. 271,273. Bilderdijk, I). III. bl. 173. Aresd, t. a.pl. I). II. st.2. bl. 185. (3) V. Mieris, 11. bl. 803.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 121