getwist had, besloot men eindelijk, ter beslechting der zaak en in bet belang der beide partijen, zich tot den ruwaard als scbeidsregter te wenden en zicb aan diens uitspraak te onderwerpen. Doch ook thans verloochende de vaak weifelende Albrecht zijn karakter niet, maar antwoordde besluiteloos, dat hij de zaak in bedenking nomen, en haar met zijnen raad overwegen zoudeinmiddels vast stellende, dat men in de woningen in quaeslie van beide zijden regt kon doen (1). In 1389 werd Albrecht, na den dood van Willem V, hier als graaf van Holland uitgeroepen, bij welke gelegen heid de stad hem 200 oude schilden ten geschenke gaf (2). Den 8 December deszclfden jaars bevestigde hij daarvoor de privilegiën van Schiedam en van vele andere steden (3). Voorts blijft nog uit de regering van Albrecht ter ver melding overig, dat die van Schiedam ijverig deelnamen aan de oorlogen, die hij, op het laatst van zijn leven, tegen de Vriezen en vervolgens tegen de heeren van Aiikel ge voerd heeft. Nadat de Vriezen gedurende eene reeks van jaren het opper gezag van den Hollandschen graaf niet hadden erkend, besloot Albrecht zijne regten op hen met geweld te handhaven, en (1) 11 Januarij 1379. v. M. D. III. bl. 347. Deze gebeurtenis wordt opzettelijk hier herhaaldomdat ik elders hetzelfde mededeelende hij vergissing den hier bedoelden Diiik van Matenesse David genoemd heb. Den 7 November 1308 beloofde ALiiRECiiTaan de ingezetenen van Schiedam,, hen schadeloos te zullen houden voor den borgtogt bij de huwelijksche voorwaarden zijner dochter Catkarina aangegaan, van Mieris, D. III. bl. 23G. (2) 31. S. beschrijv. v. Schiedam, bl. 82 Jaarb. v. Sch., 1857. bl. 8. (3) van Mieris, D. III. bl. 542.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 126