01 Hollandsch schild daags, voor al den tijd, dien hij hem daar gediend had en nog dienen zoude (1). Adriaan van Matenesse word, tot loon zijner ge trouwheid aan Filips, nadat Jacora van het graafschap volledigen afstand gedaan had, tot baljuw van Schiedam aangesteld (2). Vinck deelt een stuk van 1425 mede, waarbij Filips aan die van Holland, en inzonderheid aan de ingezetenen van Dordrecht, Rotterdam, SchiedamBrielle en Goeree beval de geroofde schepen, takeltouwen, haring en andere goederen aan eenige burgers van Brouwershaven weder te geven. Dit bevel was ter gunste van die inwoners van Brouwershaven gegeven, die vroeger oin hunne Kabeljaauwschgezindhcid verjaagd warenen geen deel aan den strijd tegen Filips genomen hadden. Hunne eigendommen waren te gelijk met die der Iloek- schen geroofd. Dit verlies mogten echter de vrienden des hertogs niet lijdonweshalve hij aan de overheden in geheel Holland, maar vooral in de genoemde steden, bevel gaf, aan de burgers van Brouwershaven, die hem getrouw waren gebleven en dezen brief vertoonden, alles terug te geven, wat hun ontnomen was (3j. Waar schijnlijk nam Filips het besluit daartoe na den zeeslag bij Brouwershaven tegen de Hoekschen en Engclschen in 1420, en is dus bet jaartal 1425, door Vinck op gegeven, niet juist (4). Onder de in de nabijheid van Schiedam gelegen kasteelenwerd in ditzelfde jaar vooral het slot van Spangen zwaar door de rampen des oorlogs getroffen. (1) van Mieris, D. IV. 1,1. 876. (2) SI. S. Handvesten enz. van Schiedambl. 384. Vinck, t. a. pl. bl. 374. (4) Wagen. D. III. bl. 469.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 135