De Hoeksche Kcnnemers, onder aanvoeling van hunnen baljuw Willem Nagel, trokken toen ganscli HoLlancl door en hadden het vooral op de Kabeljaauwsche kasteden van Schieland gemunt. Spangen werd niet alleen door hen genomen, maar tot den grond toe afgebrand en gesloopt (1). (1) Waoenaar, D. III. 1)1.472. v. Alkemade, Jonker Fransen oorlogbl. 184. Het schijnt dat Filips van TJiter- jiesse (een afstammeling der heeren van Wassenaarburg graven van leidendie in het begin der 13e eeuw leefde, reeds eigenaar der landerijen van Spangen was. Of er echter destijds een slot van dien naam bestond, gelijk van Alke made verhaalt, is mij niet gebleken. Vinck en anderen mecnen, in overeenstemming met Goüthoeven, dat het kasteel en de kapel van Spangen eerst in 1310 gebouwd zijn, op welk jaar van Alkkmade zegt, dat het heerlijker dan te voren herbouwd werd. Het komt mij waarschijnlijk voor dat het slot van Spangen in 1310 door een jongeren broeder der heeren van Matenesse gesticht werd, Filips geheeten, die daarom den naam van Filips wu» Spangen aannam. Uit zijn geslacht wordt Odgier van Spangen genoemd onder de edelen, die met Willem IV in Vriesland sneuvelden. (Zie boven bl. 40.) Het oude trotsche kasteel, dat van vijf torens voorzien zoo groot en schoon wasals er een in het gansche land werd aangetroffen, mogt niet lang on geschonden bestaan. Gelijk verscheidene andere Hoeksche sloten, werd het in 1351 (niet 1359, gelijk F. "VV. zegt, Jaarb. van Sch. 1855 LI. 94 waarschijnlijk in navolging van Goutiioeven) door de Kaheljaauwschgezinde Delvenaars zwaar beschadigd. Het was toen in bezit van Dirk van Spangen (zie boven bl. 4-3), die destijds in Braband was. Zijn zoon Filips liet het in 1384 in zijnen vroegeren luister herstellen. Hij was hoogheemraad van Schieland en kreeg

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 136