6 gchccten (1), aanleiding gaf. Van hier dat zij niet bijna regt liep, gelijk de meeste kanalen die gegraven zijn, maar zeer (1) De Mailing of Matting is hetzelfde als de Sc/na. Immers in de Divisie KronykGe Div., 4e cap., bij ,T. a Leidis, Chron. Belg. cap. 4, in Sweertii Annal etc. T. I. p. 114, en inde Chronycke van W. van Gout- hoeven, (s Gravenhage163G. bl. 249) leest men dat Aabnout aan de abdij van Egmond de kerk van Vlaar- dingen met de tienden, desgelijks Her gam en Schye met hare tienden gaf, terwijl men elders, waar over dezelfde ffift gehandeld wordt, zegt dat deze tienden tusschen de Mailing en Thurlede, genaamd Harga, gelegen waren. Zie ook Scrive- rius Beschrijv. van Oud Bataviaop Aarnout, bl. 85 in So., Ao. 990. Alting Nolitia Germ. Inf. P. II j). 123. in voce Mailinge) meent dat de Ileeren van Matenesse liuunen naam aan dit water ontleenen. Immers van beide woorden is Mat de wortelin het eene geval met den uitgang ling of lingedat een lang water beteekent in het andere met nessed. i. laag en dikwijls overstroomd land, verbonden. (Jaarb. v. Schiedam1859. bl. 25 verv.) Nopens de Schie vindt men bij Vinck en anderen eenigc zeer oude geschiedkundige mededeelingendie ik in den tekst niet vermeld heb, omdat zij den toets eener gezonde kritiek niet doorstaan kunnen. Zij zijn de volgende: 1. Dat Sophia, weduwe van Graaf Dirk. VI, in 1212 (of 1112) eene gift deed aan het klooster te llijnsburg bestaande onder anderen in de goederen van de Schie, waar door men de tienden der landerijen tusschen de Harga en de Schie gelegenzoude moeten verstaan. Onmogelijk echter lar.t zich dit berigt met de algemeen erkende gift derzelfde tienden aan de abdij van Egmondin 990 door Aarnout gedaan, en in 1083 door Dirk V bevestigd, overeenbrengen. Buitendien is Dirk VI in 1157 gestorven,

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 80