8 gemaakt werd (2). Reeds vóór 1063 bouwde men, even binnen of ten Noorden van den Ouden Dijk, eene kapel, die men den eenvoudigen naam van de Kapel aan de Schie gaf, gelijk blijkt uit een verdrag, dat den 28 December van het vermelde jaar tusschen Bisschop Wiixem van Utrecht en REGiMiEnTUS, den 23sten Abt van Eptemach, gesloten werd, waarbij eerstgenoemde van de helft van cenige kerken in Holland afstand deed. Hierbij werd onder de moederkerken het eerst die van Vlaardingen, en onder de kapellen het eerst die van Ilarago, het tweede die van Schee of Schie genoemd (3). Wel is waar Alting (4) meent hier aan eene kapel aan den rijn te moeten denken, doch het is mij onmogelijk te be vroeden welke de gronden voor dit gevoelen konden zijn. Hot komt mij zelfs voor dat ook de aldaar vermelde kapel van Ilarago in de nabijheid van Schiedam gestaan en welligt aanleiding tot het ontstaan van het dorp Ketel is. Gelijk hekend is had er in dit jaar een groote scheeps strijd up de Maas plaats tusschen Keizer Herdrik 111 en Graaf Dirk IV, waarna de Keizer zich van Vlaardingen en Rijnsburg (of waarschijnlijker Kenenburg) meester maakte, maar de mij bekende kronykschrijvers maken hij het verhaal daarvan hoegenaamd gcene melding van de Schie. Lambeutus Sgiiafnaburgensis zegt alleen: «Deinde «(imperator) exercitum navalem per lthcnum dnxit in «Frisiam contra Godefridum ejusque adjutorem Diodiri- «cum, ibique duns urbes munitissimas cepit 1linesburg «et Kleerdingen." (Pistorii Scriptures Rerum tierma- uicarum. T. I. p. 319. Vergelijk hiermede IIermamni Contracti Chronicon ad annum 1047, terzelfder plaatse p. 2S9. Naspenz. der Stede VIaard.hl. X, XIV enz.) (2) Vinck, d/. S.Seschrijv.van Schiedam.^. T.H.I II.bl.3. (3) Var Mieris, Groot Charterboek. 1). I. hl. C4enverv. (4) Notitie Germanite. Inferioris. P. II. p. 155.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 82