11 stonden. (1) Niet lang kan het echter daarvoor gediend hebben, want spoedig slibde er zooveel gronds voor het kasteel in de Maas aan, dat men op dit nieuwe land, denkelijk reeds in het begin der 13e eeuw (2), ecne kerk (1) Vergelijk mijn opstel over het Huis te Rivier enz in den c.hiedamschen Almanak van 1839, bij M. Goude. (2) Immers op 1216 zegt men dat reeds van Old-Schi" gewag gemaakt wordtwelke naam eerst tijdens liet bestaan van Nieuwer-Schie ter onderscheiding ontstaan kan zijn Van Reijn, die dit in zijne Geschiedk. Beschrijv. van Rol/erdam1). I bl. 25 en 26, mededeelt, noemt echter de bron niet, waaruit bij deze belangrijke vermelding gej>ut heeft. Dezelfde geachte schrijver zegt nog, op gezag van van Heussrn en van Rhijn, Oudheden en Gestichten van Zuid-Holland en Schielanddat Schiedam reeds in 1255 bij dezen naam bekend was. Het is mogelijk; maar vooreerst is het gezag der aangehaalde schrijvers zwaken ten tweede wordt zulk3 daar niet zoodanig gevonden. Van IIecssen zegt eenvoudig, t. a. pi. I). 111. bl. 623: -In 'tjaar '1255 is de zeedijk van 't slot Honingen tot Schiedam toe "Opgeworpen;" hiermede wel de plaats aanduidende tot waar die dijk destijds aangelegd zoude zijn, maar geenszins be werende, dat zij toen reeds den naam droeg, waarmede hij haar aanduidt. Ten derde zal het later blijken dat gezegde dijk waarschijnlijk aanstonds tot voorbij Schiedam gemaakt is. Het is eene ongeoorloofde gissing en aanvulling als Vinck verhaalt, dat Willem I in 1207 (moet zijn 1217) met vele Vriezen en Keulenaars, onder aanvoe ring van Graaf Adolf van den Heug, omstreeks Nieuvjen- dam en Vlaardingeneene vloot van 300 schepen bijeenbragt, waarmede hij vervolgens ten kruistogt naar het Heilige land voer Niet mie krunyk toch maakt daarbij melding van Nieuwendam Buitendien bestond de

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 85